top of page

KOLOSTRUM

Memeli canlıların doğumdan hemen sonra birkaç gün veya hafta boyunca ürettikleri ilk süt kolostrum sütüdür. Bileşiminde yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerir. 

 

Kolostrum, vitamin A, D, E, B12 ve zengin bir mineral kaynağıdır. Kolostrumda IgA, IgD, IgE, IgG ve IgM olmak üzere 5 tip immunoglobulin vardır. Kolostrum bazlı ürünler (diyet takviyeleri ve kremler), vücudun onarım süreçlerini destekleyen biyoaktif maddeler ve temel vitaminler bakımından zengindir. Ana görevleri inflamasyonla savaşmak, iyileşme süreçlerini hızlandırmak ve hücreleri yok eden otoimmün reaksiyonları azaltmaktır. 

kolostrumnedir

Kolostrumun Cilt Üzerindeki Etkisi

Cilt yaşlanması normaldir, ancak bir dereceye kadar geciktirilebilir. Bu amaçla, sadece uygun bakım değil, aynı zamanda yaşlanma karşıtı özellikleriyle bilinen bileşenlerle takviye de kullanılır. Bu bağlamda kolostrinin en etkili maddelerden biridir. Bu, hücrelerin DNA'sının mutasyon sıklığını düşürme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Bu değişiklikler de büyük ölçüde yaşlanma süreçleriyle ilgilidir. Kolostrinin, hem oksidatif stresin hem de mutajenik faktörlerin neden olduğu mutasyonları azaltır. Bu nedenle özellikle güçlü güneş ışığı ile sık temasa maruz kalan kişilere tavsiye edilir. Bu yaklaşımda, kolostrinin ayrıca melanom veya derinin skuamöz hücreli karsinomu gibi cilt kanseri ile ilgili hastalıklara karşı da etkili bir profilaksidir. Kolostrinin, mutasyonları sınırlamanın yanı sıra, DNA onarımının doğal mekanizmalarını da güçlendirir.

kolostrum_cilt_bakimi_1.jpg
Kolostrum_Diyabet_Bakım_1_edited.jpg

Diyabet Yaralarında Kolostrum
Kolostrum diyabetik ciltler için bir nimettir.

Tip 2 diyabetle mücadele eden hastalarda çeşitli cilt enfeksiyonları görülür. Buna karşılık, tip 1 diyabetten muzdarip insanlar, otoimmün cilt lezyonlarından muzdariptir. Diyabetin seyrindeki cilt problemleri başlıca aşırı kuruluk, kaşıntı ve soyulmadır. 

 

Diyabetik komplikasyonları önlemek için yeterli düzeyde cilt hidrasyonu gereklidir. Kuru cilt, kesiklere ve yaralara karşı hassas hale gelir. Diyabetik bir kişi cildini iyi durumda tutarsa, komplikasyonlardan ve gereksiz enfeksiyonlardan kaçınacaktır.

Onkoloji Yaralarında Kullanımı
Onkolojik tedaviden sonra cildi yenileyen bir madde...

Onkolojik tedavilerin en yaygın dermatolojik problemleri; kaşıntı, kızarma, cilt kuruluğu ve aknedir. Bu rahatsızlıklar esas olarak boyun, kollar, yüz bölgelerinde görülür. Kemoterapiden sonra rahatsızlık çeken kişilerin yüzdesi yaklaşık %90 olarak tahmin edilmektedir. Cilt tahrişi ve hasarının derecesi, radyasyona karşı bireysel duyarlılığa bağlıdır, ancak hastanın yaşı, vücudun beslenme ve hidrasyon düzeyi ve ayrıca bağışıklık sisteminin etkinlik düzeyi de önemli faktörlerdir. Hasta çoğu cilt rahatsızlığıyla kendi başına başa çıkabilir. Uygun hijyen ve bakımı uygulamak yeterlidir. 

Kemoterapiden sonra kolostrumlu kozmetikler cildi uyarır ve canlandırır. 250'den fazla doğal kimyasal bileşik içermesi nedeniyle tahriş olmuş ciltler için harikadır. Kolostrum içeren kremler ve merhemler, sorunlu tahriş olmuş ciltler için ideal bir çözümdür.

onkolojik_cildin_bakimi.jpg

Kolostrumun Genç Annelerde Kullanımı
Genç annelerin cildi için etkili bir rejenerasyon yöntemi

Hamilelik, her kadın için vücudunun birçok zorlukla başa çıkmasına neden olan özel bir dönemdir. Fazla kilolar ve hormonal değişiklikler, annenin cildinde çatlaklara, renk değişikliğine ve cilt sıkılığını kaybetmeye yol açar. Dokuz aylık hamilelik sırasında, bir kadının vücudu yavaş yavaş değişir. Çoğu kadın hamilelik öncesi figürlerine dönmek ister ve kolostrum bu aşamada devreye girer. Kolostrum, büyüme faktörleri, bir amino asit zinciri ve laktoferrin, hormonlar, enzimler, nükleik asit türevleri, A, B, D ve E vitaminleri gibi cildi uyarabilen 250'den fazla başka maddeyi içeren biyoaktif bir maddedir. Cildin doğal rejenerasyonuna katkı sağlar. Kolostrum bazlı kremler, emzirmeye bağlı oluşan meme başı çatlakları için ideal çözümdür. Kolostrumun etkisi, genç annenin emzirme sırasında rahatlık hissini yeniden kazanmasına ve bebeği beslemeye devam etmesine yardımcı olur.

annelerde_kolostrum_1_edited.jpg
Çocuk_bebek_kolostrum_edited.jpg

Kolostrumun Çocuklarda Kullanımı

Yenidoğan, bebek ve küçük çocuğun cildi tam olarak olgunlaşmamıştır ve bu nedenle yetişkinlerin cildinden önemli ölçüde farklıdır. Bir çocuğun cildi ancak iki ila üç yaşları arasında olgun cilde benzer hale gelir. Bu nedenle, uygun kozmetik ajanların kullanımı ile özellikle dikkatli ve uygun bakım gerektirir. İlk memelilerin sütü olan kolostrum, lökositler, makrofajlar, B lenfositleri ve sütten sorumlu antikorlar gibi bağışıklık sisteminin hücrelerini içerir. Kolostrum bovinum veya sığır kolostrum, özellikle antibakteriyel, antifungal, antienflamatuar ve iyileştirici özellikleri nedeniyle çocukların cildine bakım yapmak için ideal bir bileşendir. Laktoferrin, kolostrumun faydalı etkilerinde özel bir rol oynar ve bağışıklık sisteminin düzgün işlemesine yol açar. Mikroorganizmaları doğrudan öldürerek ve çoğalmalarını azaltarak cilt yüzeyindeki mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olur. Büyük bir patojenik mikroorganizma grubunun antibiyotiklere dirençli hale gelmesi nedeniyle, laktoferrin antibiyotik tedavisinde yardımcı olarak da kullanılmaktadır. Bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını artırarak tedaviyi hızlandırır. Çocuklar için sığır kolostrumlu krem yaşamın ilk gününden itibaren kullanılabilir. Sığır kolostrumunun yatıştırıcı özellikleri tahrişin, yenidoğanlarda yanıkların, kızarıklıkların giderilmesini kolaylaştırır, aynı zamanda bebek bezi dermatiti semptomlarını da hafifletir. Kolostrumdan zengin büyüme faktörleri epidermisin yenilenme sürecini iyileştirir.

bottom of page